Амбицията на читалище „Възраждане“ е да утвърди мястото си на културен и информационен център в съвременното социално-културно пространство. Основа на успешната работа е съчетаването на традицията със съвременните изисквания.
1. Учредява се награда за най-добър учител и най-добър ученик в рамките на НЧ „Възраждане 1928“, гр. София. Статутът е одобрен с решение по т. 5 по протокол № 06/01.12.2016 г. на Настоятелството на читалището.
2. Наградата носи името „Слава и Трайчо Велчеви“.
3. Наградата е по идея и изцяло със спомоществователството на синовете на Слава и Трайчо Велчеви, които я учредяват в памет на своите родители и в знак на синовна обич, както и във връзка с активната им роля в развитието на читалището.
4. Могат да участват единствено учители от НЧ „Възраждане 1928“ (без значение от вида на назначението им), както и ученици от същото (без значение от вида на записаните от тях курсове или възрастта им).
5. Учениците и учителите се уведомяват за наградата от секретаря на читалището, който ги запознава с този статут и ръководи практическата свръзка между спомоществователите, Настоятелството и комисията по избора по отношение както на преценката на учителите за най-изявените ученици, така и за оценката, дадена от учениците на учителите.
6. Наградата се дава веднъж годишно, в навечерието на Деня на българската просвета и култура и славянската писменост – 24 май. С това се ознаменуват най-стойностните практики и на територията на НЧ „Възраждане 1928“, като се разширява просветителският характер и се затвърждават българските читалищни принципи, познати още от 1856 година.
7. Наградата ще се присъди за пръв път на 24 май 2017 г. на церемония в големия салон на читалището, в присъствието на ръководството на културната институция. Всяка година се спазва същата традиция, като целта е наградата да се превърне в част от културния календар на читалището и да бъде устойчив стимул за всички учители и ученици.
8. Наградата се присъжда от комисия в състав: председателя на читалището Росен Велчев, секретаря на читалището Александър Ангелов и члена на Настоятелството Васил Арабаджиев. Решението се съгласува и със спомоществователите, и с Настоятелството.
9. Решението на комисията се взема единодушно – както по отношение на учителя-призьор, така и на ученика.
10. То се базира на комплексна оценка на факторите, залегнали в т. 5 и 8, както и на анализ на реалния принос на лауреатите по отношение на задълбочаване/усвояване на знанията в читалището.
11. Наградата отразява този принос за предходната учебна година.
12. Наградата за най-добър учител е парична и е на стойност от 150 лв. (сто и петдесет лева), а за най-добър ученик – 100 лв. (сто лева), ведно с книги от български автори.
13. НЧ „Възраждане 1928“ удостоява призьорите с диплом.
14. Решението на комисията по избора е окончателно и не подлежи на преразглеждане. Изготвя се протокол, подписан от членовете на комисията по избора, който се пази в архива на читалището.
15. Резултатите от избора се обявяват на видно място в читалището, на интернет страницата на културната институция, както и в друга подходяща информационна среда.
Събитието се състоя на 02.11.2021 г. в салона на читалището. Слово, с което се обосновава изборът на проф. Топалов, преглед на по-значимите му литературни произведения и позицията му за защита на българския национален интерес, произнесе председателят на читалището Росен Велчев.
изтегли от тук
Реч при връчване на наградата „За значим принос към българското общество“ за 2019 г., с лауреат Негово Светейшество Неофит, Патриарх Български и Митрополит Софийски, Софийска Света Митрополия, София, 17.12.2019 г.
изтегли от тук
Реч при връчване на първата награда „За значим принос към българското общество“ с лауреат Мая Манолова, омбудсман на Република България
Народно читалище „Възраждане 1928“, София, 27.11.2018 г.
изтегли от тук
Курсът по езикова култура в читалище „Възраждане“. Участниците придобиват умения за създаване и възприемане на различните текстове.
Школата предлага обучение по пиано, китара, цигулка и солфеж.