Амбицията на читалище „Възраждане“ е да утвърди мястото си на културен и информационен център в съвременното социално-културно пространство. Основа на успешната работа е съчетаването на традицията със съвременните изисквания.
На 28.09.2021 г. в големия салон на читалището беше представена книгата „Доблест и наказание-Народният съд и ДС срещу спасителите на българските евреи“ от нейния автор проф.Вили Лилков – доктор на науките. Дългогодишен ръководител на катедрата по физика в Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“. Общински съветник и заместник председател на Столичен общински съвет (1999-2014), както и народен представител в 43-то Народно събрание (2014-2017).
Проф.Вили Лилков е автор на още две книги – „Бивши хора“ и „Погубената България“. В „Доблест и наказание“ той проследява съдбите на хора, помагали на българските евреи през времето на Втората световна война. След 1944 г. са съдени от Народния съд и преследвани от държавна сигурност. Имената им са забравени, а мнозина от тях са убити, други хвърлени в затвори и концлагери, а трети изселени. Лишени са от работа и пенсия, отнета е цялата им собственост и са обявени за врагове на народа.
„Имало е такива хора, разкажете на децата си!“ – призовава проф.Лилков, защото според мъдреците Толкова знаем, колкото помним!
Събитието се състоя на 02.11.2021 г. в салона на читалището. Слово, с което се обосновава изборът на проф. Топалов, преглед на по-значимите му литературни произведения и позицията му за защита на българския национален интерес, произнесе председателят на читалището Росен Велчев.
изтегли от тук
Реч при връчване на наградата „За значим принос към българското общество“ за 2019 г., с лауреат Негово Светейшество Неофит, Патриарх Български и Митрополит Софийски, Софийска Света Митрополия, София, 17.12.2019 г.
изтегли от тук
Реч при връчване на първата награда „За значим принос към българското общество“ с лауреат Мая Манолова, омбудсман на Република България
Народно читалище „Възраждане 1928“, София, 27.11.2018 г.
изтегли от тук
Курсът по езикова култура в читалище „Възраждане“. Участниците придобиват умения за създаване и възприемане на различните текстове.
Школата предлага обучение по пиано, китара, цигулка и солфеж.